Dünyadan iki kat fazla su tüketiyoruz

Dünyadan iki kat fazla su tüketiyoruz

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye'de su tüketiminin dünya ortalamasının iki katı olduğunu belirterek, su kıtlığına karşı önlemler alınması gerektiğine vurgu yaptı.

09 Mayıs 2019 - 11:54

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye'de bir kişinin günlük ortalama 190 litre su tükettiğini hatırlatarak, su tasarrufu konusunda harekete geçilmesi gerektiğini ifade etti.

Palandöken, ”Ülkemizin dört tarafı denizlerle çevrili ancak aldığı yağış miktarı dünya ortalamasının oldukça altında. Dünyadaki diğer ülkelere göre, kişi başına kullanılabilir su miktarı bakımından su sıkıntısı çeken ülkeler arasındayız. Dünyada kişi başı ortalama günlük 80 litre su tüketilirken Türkiye'de bunun iki katından bile fazla, 190 litre su tüketiliyor. Eğer böyle giderse çok yakın bir gelecekte ülkemiz su fakiri bir ülke haline gelebilir. Küçük büyük demeden, toplumun tüm kesimleri bir araya gelerek su konusunda toplumsal duyarlılık ve sorumluluk üstlenmelidir. Evimizde, iş yerlerimizde, okullarda ve tüm kamusal alanlarda rutin olarak yaptığımız alışkanlıklarımızı değiştirmek bile su israfını önlemede büyük önem taşıyor. Buradaki sorun, su faturasından tasarruf edilen birkaç TL değil, ülkemizin ve dünyanın geleceğidir. Suyun adeta milli servetimiz olduğu ve israf edilmemesi gerektiğini unutmamalıyız'' dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cansu Dere, Twitter'ı salladı
Cansu Dere, Twitter'ı salladı
Miss Turkey 2019 Simay Rasimoğlu
Miss Turkey 2019 Simay Rasimoğlu