Ferhat ile Şirin

Ferhat ile Şirin

Ferhat Su Kanalı, Amasya'nın su ihtiyacını karşılamak amacıyla kayaların oyulması ve duvarların örülmesiyle yapılan kanaldır.

27 Eylül 2019 - 12:14

Geç Hellenistik - Erken Roma dönemine ait olduğu tespit edilen bu kanal, Amasya kentinin su ihtiyacını karşılamak amacıyla, kayaların oyularak tüneller açılması, bazı bölümlere duvarlar örülmesiyle terazi sistemi kullanılarak yapılmıştır.

Yaklaşık 6 km uzunluğunda olan ve "Ferhat Su Kanalı" adıyla da anılan kanalların, Ferhatarası mevkiinde karayolu kenarında 2 km'si görülebilmektedir. Kanalların Ferhat dağının eteklerinde bulunmasından dolayı, Ferhat ile Şirin efsanesine atıfta bulunulmuştur.

Efsaneye göre Ferhat, Persler döneminde yaşamış ünlü bir nakkaştır. Sultan Mehmene Banu'nun kız kardeşi Şirin için yaptırdığı köşkün süslemelerini yaparken, Şirin'i görür ve birbirlerine aşık olurlar. Ferhat'ın mesleği de nakkaşlıktır. Mehmene Banu, Şirin’den önce görmüştür Ferhat’ı ve aşık olmuştur. Kız kardeşini de çok sever onun üzülmesini de istemez ama aşkı kardeş sevgisinden güçlüdür.

Ferhat, Sultan'dan Şirin'i istetir. Kız kardeşini vermek istemeyen Sultan, Elma Dağı'nı delip şehre su getirmesini şartıyla evet der. Ferhat, sevdanın verdiği aşkla dağları delmeye başlar. Mehmene Banu, dağı delerek suyun akacağı kanalı tamamlamak üzere olan Ferhat'ın yanına yaşlı dadısını göndererek, Şirin'in öldüğü haberini iletir. Ferhat, aldığı bu acı haber üzerine “Şirin yoksa bu dünyada yaşamak bana haramdır” der. Elinde tuttuğu külüngü havaya atar, düşen külünk başına gelir ve orada ölür. Ferhat'ın ölüm haberini alan Şirin, olayın olduğu yere gelir. Ferhat'ın öldüğünü görünce kendini kayalıklardan aşağı atar. Ferhat ve Şirin'i can verdikleri kayalıklarda yan yana gömerler.

Rivayete göre, her bahar iki mezar üzerinde iki gül biter. Tam birbirlerine kavuşmak üzereyken, mezarların ortasında bir kara çalı peyda olur, iki gülün kavuşmalarını engellermiş.

AMASYA'DA FERHAT İLE ŞİRİN AŞIKLAR MÜZESİ

Şiirlere, şarkılara konu olan efsane aşıkların hikayeleri, Amasya'da bulunan Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi'nde ziyaretçilere sunuluyor. Müze, 2013 yılında Amasya Belediyesi tarafından yapılıyor. Müze, "Ferhat Su Kanalı"nın yanında yapılmış. Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi'ndeki bölümlerde, Ferhat ile Şirin'in, Kerem ile Aslı'nın, Leyla ile Mecnun'un, Mimar Sinan ve Mihrimah Sultan'ın, Romeo ve Juliet'in hikayeleri, iki ve üç boyutlu silikon maket ve heykeller, rölyefler, dekorlar ve özel efektler, ışık ve müzik eşliğinde ziyaretçilere sunuluyor.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cansu Dere, Twitter'ı salladı
Cansu Dere, Twitter'ı salladı
Miss Turkey 2019 Simay Rasimoğlu
Miss Turkey 2019 Simay Rasimoğlu