Kız Kulesi

Kız kulesi İstanbul'un simgelerinden biridir. Boğaz fotoğraflarının ve resimlerinin vazgeçilmezlerinden biri şüphesiz kız kulesidir.

25 Nisan 2019 - 09:47

Kız kulesi, Üsküdar’da kıyıya yaklaşık 180 metre uzaktadır. Salacak açıklarındaki küçücük bir adanın üzerine inşa edilmiş bu kule ile ilgili efsane bilinmektedir.

Bunlardan biri, kuleye adını da vermiş olan (Leander's Tower) Leandros efsanesidir. Aralarındaki denize meydan okuyan aşıklar Leondros ve Hero'nun hikayesi trajediyle bitecektir. Fırtınalı bir gecede, Leondros kulede ışık yandığını görünce, sevgilisi Hero'nun kendisini çağırdığını düşünür ve denize atlar. Oysaki bu kez ışığı yakan Hero değil, aşıkların her gece gizlice buluştuğunu anlayan bir başkasıdır ve ışığı söndürüverir. Leondros, Boğazın dalgalarına gömülür; bunun acısına dayanamayan Hero ise kuleden atlayarak hayatına son verir. Efsanenin sonunda aşıklar adına kulenin olduğu yere bir deniz feneri yapılır.

M.Ö. 5. yüzyıl sonlarında, Atinalı kumandan Alkihiades’in Karadeniz’den gelen gemileri kontrol etmek amacıyla kule şeklinde yaptırdığı düşünülmektedir. Daha sonra Bizans İmparatoru Aleksios Kommenos döneminde kaleye çevrilmiştir. İstanbul’un fethinden sonra yapı, yeniden kule haline getirilmiştir. III. Ahmet döneminde çıkan yangında hasar gören kule, taş malzeme kullanılarak yeniden inşa edilmiş, 1857’de Fenerler İdaresi’ne devredilmiştir.

Üsküdar'ın sembolü olan kule, 2000 yılında özel bir şirket tarafından restore edildikten sonra gün içerisinde kafe ve restoran olarak hizmete açılmıştır.

Ulaşım: 

Kız Kulesi'ne Üsküdar Salacak ve Kabataş'tan tekne ile ulaşım yapılmaktadır. Üsküdar Salacak iskelesinden 09.00-18.45 saatleri arasında her gün ring servis, Kabataş'tan 09.00-18.45 saatleri arasında sadece hafta sonu seferler yapılmaktadır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Buket Aydın eşinden bir günde boşandı
Buket Aydın eşinden bir günde boşandı
Madonna'nın koronavirüs testi pozitif çıktı
Madonna'nın koronavirüs testi pozitif çıktı