VAN GÖLÜ

Doğu Anadolu Bölgesi’nde Bitlis ve Van illari arasında yer alan Van Gölü, deniz seviyesinden 1646 metre yükseklikte sodalı göldür.

18 Mayıs 2019 - 23:55

Van Gölü, tahminlere göre Tatvan’da bulunan Nemrut Volkanik Dağı’nın patlaması sonucu oluşan kraterde biriken suların oluşturduğu volkanik bir göldür. Üzerinde 4 adası bulunan Van gölü, aynı zamanda çok sayıda koya da sahip. 3.713 km² yüzölçümüne sahip Van Gölü’nün suları tuzlu ve sodalıdır.


Gölün en derin yeri 451 metredir. Gölün doğu bölümünde Akdamar, Çarpanak, Adır ve Kuş isminda 4 ada vardır. 1990 yılında Arkeolojik Sit Alanı ilan edilen adalar, tarihi ve turistik özelliğe sahiptirler.

Dünyanın en büyük sodalı gölü olan Van Gölü aynı zamanda Türkiye’de bulunan en büyük göldür. Gölde sadece inci kefali diye bilinen tek balık türü yaşamaktadır. Göl etrafı karadan 430 km.dir. İstanbul-Tahran demiryolu hatlarını da bağlamaktadır. Türkiye ve İran’a bağlanan demir yolu 1970 lerde yapılmıştır. Tarihte Urartu Krallığı’nın başkenti, M.Ö. 10. ve 8. yüzyıllar arasında, gölün doğu kıyılarında kurulmuştur. Van Gölü adalarında ve çevrelerinde çok sayıda Ermeni Klisesi ve manastır kalıntıları bulunmakta. En iyi korunanı Akdamar Adası‘ndaki kilisedir. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cansu Dere, Twitter'ı salladı
Cansu Dere, Twitter'ı salladı
Miss Turkey 2019 Simay Rasimoğlu
Miss Turkey 2019 Simay Rasimoğlu